Diskutim:Duhani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Duhani. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

n.q.s duhani eshte kaq i demshem,si ka mundesi qe nje pjese shuuuume e madhe e botes e pi? e kam fjalen,te gjithe i dime pasojat.....

Thjeshtë, e ka një efekt. Për pirësin ky efekt përderisa e përdorë nuk vërehet. Po kur ky efekt mungon, atëherë ai e vëren. Ky efekt peget mund të "matet" sipas shkallës së thellësisë. E ndoshta edhe mund të shprehet nëpërmjet shkallës krahasuese. Përshkrimi i thjeshtë i këtij efekti është "pa të pëjetimi i kalimit të kohës është me i ngadalëshem" është efekt jo gjakë nxehtë po e pëshpejton (katalzator) përjetimin e kalimit të kohës. Në faktë konsumimi për këtë qëllim nuk mund të jetë i dëmshëm, sepse njeriu nuk ka aq shumë nevojë për ta "kapërcy kohën pritëse aq shumë, sidomos në ditët tona ku ngjarjet (informatat e rejat) janë intensive" por problemi është që kur bëhet shprehi kapërcimi (hutimi me diçka) atëherë është i dëmshëm jo vetëm duhani por çdo gjë tjetër, duhani si duhan vetëm i ka metë njerzimit n'thobë, ku me ditë se sa muhalife tjera ka pasë (inxhit a qysh ju thojin atyne gurëve në rruza, fijes së barit në gojë, etj.).--Kurreshtja 15 Mars 2010 15:30 (CET)