Diskutim:E shtuna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin E shtuna. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Nje pyetje? Ka mundesi te jete keshtu? Fjala "E shtune" duhet ta kete prejardhjen nga planeti saturn, por ne shqip ka ndryshuar shqipitimi dhe eshte bere "shtun". Sipas shqipes dhe gjuheve te tjera...

         beni krahasimet

Shqip italisht Anglisht Frengjisht E hene - Hena Lunedi-Luna Monday-Moon Lundi - Lune E marte - Marsi Martedi-Marte Tuesday--- Mardi - Mars E merkure - Merkuri Mercoledi-Mercurio Wedensday--- Mercredi-Mercur E enjte - jupiteri Giovedi-Giove Thursday-thunderer Jeudi-Jeuve E premte - venusi venerdi-venere Friday---- Vendredi-Venere E shtune - saturni Sabato-(hebr.sabbath) Saturday-Saturn Samedi- E diel - dielli Domenica---- Sunday-Sun Dimanche