Diskutim:Farat e lirit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Farat e lirit. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Perpara se te flitet per farat e lirit, do te ishte mire te permendej qofte edhe kalimthi, se cfare eshte liri. Cfare bime eshte, cili eshte emri i saj shkencor latinisht ne menyre qe te mund te identifikohet ne menyre te pagabueshme dhe unike. Eshte nje nder gjerat kryesore qe te identifikohet bima ne menyre te tille per te qene te afte te perkthehet me pas emri i saj edhe ne gjuhe te tjera. Si dhe me duket absurde te flitet per farat e lirit pa folur per bimen e lirit. Eshte njesoj si te flasesh per miellin qe behet nga gruri dhe per grurin jemi te gjithe ne injorance.