Diskutim:Hidrogjeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Hidrogjeni. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Hidrogjeni eshte elementi qe ndodhet me me shumice në gjithesi. Pra eshte nje burim energjie i pashtershem dhe si i tille duhet te behen perpejkje me te medha per ta shfrytezuar një burim të tillë. Shumica e vendeve nuk po bëjnë aq sa duhen në këtë drejtim. Efekti serë do ta shkatërrojë planetin tonë. Dhe shkaku për këtë janë makinat dhe uzinat e mëdha që shfytëzojnë për burim energjie hidrokarburet. Po qe se do të përdorej hidrogjeni, njerëzimi do t'i shmangej problemit aktual të ndotjes së ambientit. Ju bëj thirrje të gjithëve që të mendoni për këtë. Ju lutem më dëgjoni, ky është zëri i një të riu që kërkon një jetë më të mirë për planetin tonë. Hidroogjeni eshte elementi me i shpeshte ne diell ,Jupiter , Saturn,Uran dhe Neptun,rreth 99,99%te mases se Sistemit Diellor.Isotopi i Hidrogjenit me nje Proton quhet Protium,me nje proton dhe nje neutron quhet Deuterium,kurse me 1 proton e dy neutrone quhet Tritium.Tritiumi eshte Radioaktiv.


Per mendimin tim hidrogjeni eshte nje gaz pa ere pa shije pa ngjyre,i as nuk digjet as nuk e ndihmon djegjen...Perdoret per perfitimin e naftes,gazit.po