Diskutim:Historia e Dardanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Historia e Dardanisë. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Serb. Çka d.m.th Serb? Nashta në guhet tjera nuk dallohet por në gjuhen shqipe dallohet Shkau prej Serbit. Serbi është nën grup i Shkaut sikur që janë popujt turk të ardhur në Ballkan nga urali, (Çerkez, Tatat etj.) --Hipi Zhdripi 3 Prill 2008 23:07 (UTC)

Historia e Kosovës dhe Historia e Shtetit të Kosovës[Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e Kosovës dhe Historia e Shtetit të Kosovës janë dy gjëra të ndryshme. Parahistoria e Shtetit të Kosovës nuk fillon me betejen e Kosovës por nën emrin që nga shënimet e para në literatur për këtë copë të tokës. Kur flitet për historin e shtetit të Kosovës atëherë (unë nuk jam historian) duhet të caktohet data nga historianët se kur fillon lëvizja për krijimin e shtetit të Kosovës që i takonë seksionit të parahistorisë ndërsa historia e shtetit fillon nga data e krijimit të tij. Deri sa kjo nuk ndodhë edhe historia e shtetit të Kosovës nuk mund të shkruhet nga ne dhe na mbetet të shkruajmë për historin e teritorit ku sot gjendet Kosova e që ky teritor për të paren herë në literaturën e përgjithëshme botërore gjendet nën emrin "Dardania".

E di që në projektet tjera, por edhe unë vetë e kamë bërë këtë gabim këtu kur nuk e kam filluar historin e shtetit sipas rregullës: historia (nga data e shpalljes së shtetit) dhe parahistoria. Parahistoria e gjitha shteteve fillon që nga regjistrimi i asaj cope toke në literaturën botërore.--Hipi Zhdripi 9 Prill 2008 02:40 (UTC)

Nëse është hëngër mishi, taniri nuk u shpërla, hala[Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli Historia e Dardanisë duhet të ekzistojë pasi që ky teritor herë pas here në histori paraqitet si teritor banorët e së cilit kanë lidhje kulturore dhe shoqërore. Ndoshta për dikë duket qesharake por qeverit vijnë e shkojnë, lidhjet kulturore e shoqërore mbesin. Natyrisht që ato ndikohen, si në këtë rastë nga faktorë të shumtë e faktori më i rëndësishëm më duket të jetë koha. Por për një shkëputje të lidhjes kulturore e shoqërore të teritorit të Dardanis nuk mund të flitet përderi sa ekzistojnë lidhjet e bërthamës me anët e saja të cilat kanë krijuar lidhje me anë tjera nga ndikime të shumta të sistemeve njerzore por që në faktë as këto ndikime nuk kanë mundur të ndërpresin për kohë të gjatë komunikimin e popullsisë brenda kufinjëve natyrorë. Romakët nuk do të mund të krijonin një perandori siç kanë pasur po të mos ja përshtatnin hartat politike kufirit natyrorë (ekonomik-shoqëror-gjeofizikë).--Hipi Zhdripi 16 Korrik 2008 05:13 (CEST)

Pismo za priznanje Republike Kosovo[Redakto nëpërmjet kodit]

Zdravo, imate li tekst pisma koje je Republika Kosovo 18.2.2008. uputila clanicama UN u kome se trazi priznavanje nezavisnosti? Ako imate, molio bih da mi posaljete na djuricne@ptt.yu. Hvala. nenaad

Diskusija o Republici Kosovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:List_of_states_with_limited_recognition. nenaad