Diskutim:Huruglica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Huruglica. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Dëbimi i Banorve Autoktonë të Fshatit Huruglicë janë në këto Fshatra në Kosovën e sotëme: 1-TËRSTENË 2-DESIVOJCË 3-SHAHIQ 4-LISOCKË 5-MUQEVËRC 6-PRIBOVC

7-HOGOSHTË Në një numër të madhë jan dëbue në TURQI, aty këtu kanë mbetur në vendëbanime në teritore që kanë udhëtue, SHKUP-SELANIK-STAMBOLL. Në kosovë në një numër mjaft të madhë gjenden në GJILANË-PRISHTIN-FERIZAJ-MITROVIC.

Mbiemër në FSHATIN HURUGLIC dotë thotë mosë harresa e ORIGJINËS të dëbuarë, Të Masakruarë, të grabiturë, të asgjesuarë. Huruglica Autoktane me origjinë Shqipëtare-DARDANË Malësorë në teritorin e JAbllanicës të QARKUT TË LESKOVCIT. Të veqantë nga shumë vendëbanime tjer që sotë evitohen janë Drunjët e vjetër si: AHU, Shkoza, Frashër,Fieri, shumë e veqantë është e ashtë qujtura GLLIA( PTUJA), Shumë bimë që si gjenë në qëdo vendë. PEMË TË VEQANTA JANË: 1-DARDHA LANQE 2-MOLLA ARNUTËSHE -KUMBËLLA GUVGJARKE 3-QËRSHI TË SHUMË LLOJSHME 4-DARDHA BABËGJYSHE 5-KUMBËLL IZME 6- KOJSIA TË EGRA TË LLOJLLOJSHME 7-DARDHA UJCE 8-DARDHA KAKIQKE

ZOGJË TË MALIT 1-SHQIPONJA E ZEZË 2-SORRA E ZEZË 3-SORRA ME LARA 4-VREMQA 5-HUTI 6-LAKURIQI 7-QYQJA ETJ, ETJ

SHTAZËT E EGRA 1-KITRRA 2-UJKU 3-DHELPËRA 4-ARIU 4-KELBËSA 5-MACA TË EGRA ETJ, ETJ ME TË GJITHA EGËRSIRAT E KANË OKUPUAR EGËRSIRA E LLOJIT NJERI QË SOTË ITHOJN S...