Jump to content

Diskutim:Interesi

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Interesi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Pasi që ky term nga shumica kuptohet edhe për qëllime të tjera do të ishte mirë të bëhej një parahymje e përgjithshme, pastaj ose të bëhet aty një seleksionim ose nëse ekziston material për hapjen e një artikulli të krijohet një lidhje. Në këtë rastë p.sh.:Interesi bankarë e kësaj do të ishte mirë të japim një fletë përcjellëse kamata. Kështu krijohet një urë nga interneti në sq:Wikiedia.--Hipi Zhdripi 2006 Mars 1 15:05 (UTC)


Dan, mendoj që do ishte e kotë të bënim një hyrje tjetër për interesin. Artikulli që unë shkorva është mëse I mjaftueshëm sepse interesi në vetvetë është vetëm ai që shpjegova unë: kompesim për huadhënie të parasë pse një sendi tjetër! Sidoqoft, në atë faqe ne mund të vendosim lidhje të tjera si: interesi banker, interesi I depozitave të kursimit, etj.

Kamata në vetvete nuk është vetëm Interes. Përkthimi I kamatës në anglisht është edhe Deposit Money. Pra Kamata dhe INteresi mund të kenë një lidhje të vetme.

Unë nuk e di për herë të parë në gjuhen shqipe e kamë dëgjuar tani së voni në Kosovë dhe nga disa shqiptarë në Amerikë. Po më duket jeni në elementin e juaj. Si do që të jetë në të kaluerën ka qenë e popullarizuar thënja "mirmëngjezi interesi" që lënte të kuptonte se kjo fjalë kishte të bënte edhe me veprime tjera shoqërore. :)--Hipi Zhdripi 2006 Mars 1 15:32 (UTC)