Diskutim:Kantoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Kantoni. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Kantonet në Zvicër janë njësi adinistrative apo shtetrore? Sepse Bajerni nuk është njësi administrative por shtetrore. Gjermania është Federatë e disa shteteve edhe pse tani nuk bie në sy në jetën e përditëshme ajo prapë se prapë është bashkësi e shteteve apo më drejtë përbëhet nga njësi shtetrore. A janë kantonet si "landet" në gjermani (apo Anglia në Britanin e Madhe, Shtete e ShBA-së, Vojvodina në Serbi)? A kanë parlamente të veta ? --Hipi Zhdripi 27 Prill 2007 18:36 (UTC)