Diskutim:Kina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Kina. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

/001

KINA SI CIVLIZIM APO SI SHTET[përpunoni burim]

Duhet sqaruar nëse artikulli i përket Kinës si civlizim apo si shtet. Nëse do ta paraqesim si civlizim duhet të hqien nga artikulli Flamuri dhe Stema pasi nuk janë simbole të civilizimit kinez dhe fare mirë mund të zëvëndësohen me një dragua. Ka një çështje të ndërlikuar midis Republikës Popullore Kineze dhe Republikës së Kinës e njohur edhe si Tajvan.

Kina eshte "regjion" ???? kush i shkruan keto budalleqe Fjala shipe eshte rajon. plus qe Kina eshte shtet nuk eshte rajon.