Diskutim:Kungulli

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Kungulli. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Kungull i njomë e i gjatë, më i njohur në tregjet evropiane. Fruta zakonisht cilindrike, rrallë pyriform. Ngjyra më e zakonshme është e gjelbër, shumëllojshmëri jeshile të errët edhe pse nuk janë të qarta, me shirita, dhe madje edhe lëkurën plotësisht të bardhë apo të verdhë. Në mesin e kultivuesve mund te atribuohet ky lloj sinjal palcë Zi i Milanos, lëkurë shumë të errët gjelbër, Fiorentino palcë, lëvore dhe shirita shumë grooved, kungull i njomë siciliane, pak si dardhë dhe shumë të zbehtë e gjelbër të lëkurës.

Raundin e kungullit te njomë, nga fruta te rrumbullakëta. Këto kunguj janë të gjitha jeshile me përjashtim të disa F1 hibride. Për të japin kuotën e tyre : Piacenza, të errët, Nice Round, të qartë dhe të rrafshuar në pole, Tondo Firence. Ky tip është shumë popullor në kuzhinë për receta që kërkojnë të plotësojnë, që nga forma jep jo vetëm bukuri. Courgettes patisson (i njohur në tigan byreçkë Anglisht kungull apo disk fluturues), formë dhe shije të fortë lobed se kungull i njomë e përbashkët, paksa e ngjashme zemrat artichoke. Kultivarëve Shumë janë në dispozicion, por të ngjashme. Pjesa më e madhe e tyre janë me origjinë frëngjisht. Në përgjithësi dallohen nga ngjyrat : ka kultivarëve të verdhë, portokalli, dritë të gjelbër, të errët jeshile, të bardhë dhe i larmishëm (frëngjisht stil).

kungull i njomë i çuditshëm, të cilat nuk kanë një ngjashmëri me lloje të tjera. Për shënim Crookneck ndryshe nga mbajtës të lakuar, fruta me lëkurë të verdhë, të ngjashme me kultivar të quajtur "Friuli i përafërt".