Diskutim:Lista e biografive

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Lista e biografive. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Mos te keqkuptohemi por ne e dime dallimin ne mes te Grekeve dhe Greket e vjeter. Per te menjanuar kete keqkuptim kishte qene mire qe per Greket e vjeter te perdoret emri greke te vjeter per keta te rinjet te perdoret dicka tjeter (ku ta di une) p.sh.: Greket e soteshem apo sllavo greket nuk e di po vetem se duhet te behet dallimi se plote banore si p.sh te Sicilise qe kam hasure ne bote e ndien veten si persona me prejardheje greke c´ka ne te vertete nuk kane gjera te perbashketa me greket e sotit. Edhe gjuha greke sot dallon shume nga gjuha e grekeve te vjeter perkunder nje fisi greke Hellenet qe me c´do kushte mundohen ta ruaj gjuhen nga barbarizmate (fjale te huaja) e gjuheve sllave. Per veten time sa di per Greqine antike ende nuk kam munde te shohe se ata kane pas teritor per te cilin mund te thuhet se kjo eshte Greqia. Por me teper termi Greqi ne ato kohera eshte perdorur si sote termi Ballkan, pra ka qene terme qe nuk ka percaktuar nje popull por nje regjione qe ka pasur popuj me disa karakteristika te perbashkta qe per rrethin kan qene (ose jane marre) si sot kur ne mediat perendimore i perfshijne popujt e Ballkanit. Me sa me duket me futjen e termit Ballkane ka marre funde edhe perdorja e termit Greqi si term per nje regjion (ndoshta kjo vjene nga fakti se keta popuj te ballkanit e kane pase nje sundimtare te perbashket) keshtu sot po thuj se ne asnje enciklopedi nuk flitet per Rumelie une qe e di, e per termet tjera qe nuk i di. Nese hulumtoni per Rumelin do te gjeni dicka qe ju lehtesone dallimin e mes te Greqise se sotshme dhe Greqise se vjeter.

Krijimi i një libri[Redakto nëpërmjet kodit]

Po më duket është mirë që fletat që kanë të bëjnë me lista të personaliteteve të lidhen në një libër. Po mendojë në një mënyrë si ajo tek "Terme nga" tashti me ja futë "Persona nga" ose "Biografi nga"--Hipi Zhdripi 2006 Mars 25 07:19 (UTC)