Diskutim:Lumi Hudson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Lumi Hudson. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

US Airways Fluturimi 1549 Nga Wikipedia , Enciklopedia e Lirë US Airways Fluturimi 1549

Downed US Airways Fluturimi 1549lundrues në lumin Hudson përmbledhje aksident Data 15 janar 2009 Përmbledhje greva të shumta të shpendëve , ditching kontrolluar Site Në lumin Hudson në mes të New York City (afër 48 ) dhe Rruga Weehawken , New Jersey (afër Port Imperial ) , Shtetet e Bashkuara 40.769498 ° N ° 74.004636 WCoordinates : 40.769498 ° N 74.004636 ° W Pasagjerët 150 [ 1 ] Crew 5 Dëmtimet ( jo fatale ) 100 ( 5 serioz , i mitur 95 ) [ 2 ] [ 3 ] viktima 0 Mbijetuarit 155 ( të gjithë ) Lloji Avioni Airbus A320 - 214 Operatori US Airways N106US Regjistrimi Origjina Fluturimi LaGuardia Aeroportit , New York City Ndalesën Aeroporti Ndërkombëtar i Charlotte / Douglas Destinacioni Seattle - Tacoma Aeroporti Ndërkombëtar i US Airways Fluturimi 1549 ishte një Airbus A320 - 200 , N106US regjistruar , vepron një fluturim US Airways planifikuar tregtare të brendshme të pasagjerëve nga LaGuardia Aeroportit në New York City në Seattle - Tacoma Aeroporti Ndërkombëtar në SeaTac , Uashington , me një ndalesë në Charlotte / Aeroporti Ndërkombëtar Douglas në Charlotte , North Carolina . Më 15 janar, 2009, at 3:27 pm EST , aeroplani goditi një tufë Kanada Geese gjatë ngjit saj fillestare jashtë , humbi fuqinë e motorrit , dhe hodhi poshtë në lumin Hudson off Midtown Manhattan pa humbje të jetës .

Greva të shpendëve , e cila ndodhi vetëm në verilindje të urës së George Washington rreth tre minuta të fluturimit , rezultoi në humbjen e shpejtë të fut nga dy motorët . Kur ekuipazhi i avionit vendosur se ata do të jenë në gjendje të besueshme të arritur ndonjë pistën ajrore , ata u kthyen southbound dhe glided mbi Hudson , më në fund ditching avioni pranë muzeut USS Intrepid rreth tre minuta pas humbjes së pushtetit . Të gjithë 155 banorët e evakuuar në mënyrë të sigurtë avioni , i cili ishte ende praktikisht e paprekur pse përmbytur pjesërisht dhe fundosje ngadalë , dhe u shpëtuan shpejt nga tragetet aty pranë dhe mjeteve të tjera ujore . Incidenti u bë i njohur si " mrekulli në Hudson " . [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ]

I gjithë ekuipazhi i fluturimit 1549 u dha më vonë Medaljen Master e Sporti së Ajrore Pilotët dhe drejtuesit Air . Çmimi citim lexuar , " Kjo ditching emergjence dhe evakuimi , me humbjen e pa jetën , është një arritje heroike dhe unike të aviacionit . " [ 7 ] Ai u përshkrua nga anëtari i bordit NTSB Kitty Higgins si " ditching më të suksesshme në historinë e aviacionit .