Diskutim:Lumi i Drinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Lumi i Drinit. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Hi a kundesi ndonjeri nese e di te thoje edhe domethenjen e emrit te tij.

Fjala drin eshte nje Shqiperim i fjales Drim ne sllavishte qe do te thote Dre (kafsha). Te pakten keshtu eshte shkruar tek varianti anglisht i artikullit. Megjithate, une do te betohesha se ne fakt drim do te thote i qete, i pergjumur, nga ku vjen edhe fjala dremitje, edhe kjo fjale sllave.

Drini i Zi buron ne Struge dhe jo ne Shen Naum![Redakto nëpërmjet kodit]

Nderrova burimin e Drinit te Zi, sepse ne kete artikull thuhej se buronte ne Shen Naum! Nje gje e pamundur dhe gjeografikisht e gabuar, pasi Shen Naumi eshte ne anen jugore te liqenit te Ohrit kurse Drini i Zi buron nga pjesa veriore e ketij liqeni, ne Struge.