Diskutim:Metani

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Metani. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Metani është përfaqësuesi i parë i serisë së alkaneve,me formulë molekulare CH4.Metani është përbërësi kryesor i gazit natyror, që nxirret nga thellësitë e tokës. Gjendet në gazrat që e shoqërojnë naftën, në galeritë e minierave të qymyrit, në këneta, në formë fluskash, dhe formohet nga shpërbërja e mbeturinave bimore.

kerkime per iliaden[Redakto nëpërmjet kodit]

Gërmimet e Heinrich Schliemann në Hisarlik në fund të shekullit të 19-të ofruar dëshmi fillestare të dijetarëve se nuk ishte një bazë historike për Luftën e Trojës. Hulumtimet në epikave gojore në serbo-kroatisht dhe gjuhët turke, pioneered nga lartpërmendur Parry dhe Lord, filluan dijetarët bindëse që poezi të gjata mund të ruhet me konsekuencë nga kulturat gojore të derisa ata janë shkruar. [45] decipherment i Linear B ne 1950 nga Michael Ventris (dhe të tjerët) i bindur shumë nga një vazhdimësi gjuhësore në mes të shkrimeve të shekullit të 13 pes miken dhe poema atribuohet Homeri. Është e mundshme, pra, se historia e luftës së Trojës si reflektohet në poemat homerike rrjedh nga një traditë e poezisë epike themeluar në një luftë të cilën në të vërtetë u zhvillua. Është shumë e rëndësishme, megjithatë, të mos e nënvlerësojë fuqinë krijuese dhe transformimin e traditës të mëvonshëm: për shembull, Achilles, personazhi më i rëndësishëm i Iliada, është i lidhur fort me jugore Thesalisë, por figura e tij legjendar është i thurur në një përrallë e luftës e të cilit mbretërit ishin nga Peloponezit. Wanderings fisnore ishin të shpeshta, dhe shumë më të madhe, duke filluar mbi shumë të Greqisë dhe të Mesdheut Lindor. [52] epike weaves shkëlqyeshëm fragmentet disiecta simbolit mbetet shpërndara) e këtyre rrëfimeve të ndryshme fisnore, e shkëmbyer midis bardë fis, e në një përrallë monumentale në që grekët të bashkohen së bashku për të bërë betejë në fushat e largëta të Trojës. kult hero