Jump to content

Diskutim:Nahije

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Nahije. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Sipas sistemit administrativ në shtetet islame është jë renditje e ngjajshme me atë të së drejtes romake në një republik apo perandori edhe pse nganjëher ngatërrohen.

Rradhitja është

  • nahia
  • sanxhaku
  • vilajeti, pashaluku (ka dallim po nuk e di se çfare)
  • kalifati

Nëse e din ndonjëri radhitjen më saktë paraqiteni në njëren nga artikujt që kanë të bëjnë me njësit administrative. Shiko dhe Category:Njësit administrative--Hipi Zhdripi 2006 Janar 29 22:00 (UTC)