Diskutim:Nikola Koperniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Nikola Koperniku. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Nicolaus Copernicus (Copernicus) (born 19 February 1473 in Thorn ( SQT. : Torn ) Poland and died on 24 May 1543 in Frauenburg ) became one of the astronomers with the most prominent European theory of the movement of his plans through the s orbit around sun . With his discoveries he made ​​a new outlook after medieval . In addition he was astrologer , astronomer , jurist , physician , diplomat , economist, mathematician , physician , government and soldier . Nationality of Copernicus since the 19th century was due to much tougher opposition. But one thing is clear that he was either Polish or German. This is reflected in his name. In German it is called generally Nicolaus Copernicus , because the Latinized version of Copernicus by surname Koppernigk . Polish it is called Mikolaj Kopernik . Copernicus was the son of a German woman, his father's nationality is unclear. His native city Torn shortly after his birth came under Polish rule of the king, so he formally known as Polish.