Diskutim:Pogradeci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Pogradeci. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Duhet te vihen dhe disa website te pogradecit qe mbushin kete artikull sic jane: www.pogradec.info www.pogradec.tripod.com www.inkusat.tk te cilat kane informacion ne gjuhen shqipe dhe anglishte

Gjithashtu une do te deshiroja te mund te ndihmoja per informacione rreth Pogradecit pasi i kam me shumice ato ,gjithashtu dhe fotografi te ndryshme. Si te veproj? Pogradeci dhe zona afer tij, kane qene vendbanime te rendesishme ne lashtesi. Kjo treve ka qene e banuar nga fiset Ilire mbi 2000 vjet para lindjes se Krishtit (BC)

Gjurme te kesaj lashtesie gjenden afer Buqezes, ku ndodhen disa palafite prehistorike te ndertuara mbi siperfaqen e ujit.

Varret monumentale te Selces se Siperme dhe zbulimet e tjera arkeologjike, flasin per nje rajon teper te zhvilluar ne lashtesi. Ketu ka jetuar dhe eshte varrosur edhe mbreti ilir Klit.

Sipas burimeve te antikitetit, kjo zone ka qene e banuar nga Fiset Ilire te Enkelejve dhe Desareteve. Ne kete rajon ne fund te shekullit V (BC), u formua nje shtet i fuqishem Ilir, me vendbanime dhe keshtjella rrotull Liqenit te Ohrit si: Enkelana, Lyhnidos, Pelion, Sation, Baos etj. Keto qendra kane luajtur nje rol te rendesishem ne lufterat Iliro-Maqedonase dhe Iliro Romake. Neper kete zone kalonte ne antikitet edhe rruga e famshme Egnatia, e cila lidhte Romen me Kostandinopojen.

Ne koder, siper qytetit ndodhet vendi i quajtur Kalaja e Pogradecit. Kalaja ka qene e banuar qe ne shekullin V para Krishtit (BC). Ka qene e banuar deri ne shekullin X , kohe pas te ciles banoret zbriten me afer Liqenit, te cilin Romaket e quajten Lyhnidos , qe do te thote Liqeni i Drites.

Ndryshime te lidhjet e jashtme[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Tani sa ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Pogradeci. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 10 shtator 2019 06:33 (CEST)[reply]