Diskutim:Protokolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Protokolli. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Mu po më duket se rastet po përsëriten. Rina dhe Pleqëria - po ju them une këtyre rasteve, po më duket gjuha është e gjallë. Sa e di fjala Protokoll është për komunikim diplomatik dhe nga aty është bartur në informatikë. Mirëpo është përhapë me të shpejtë në internet si termë i informaikës. Çka asesi nuk d.m.th se tek shumica e popullit ka ndryshuar kuptimi. Por tashti po lind problemi cila është dominuese. Në internet është e kyçur një pjesë e vogël e popullit por ajo është populli që kemi ne në internet. Shumë fjalë e pak kuptim por kemi për të hasur edhe më shumë raste të ngjajshme për këtë duhet të mendojmë. Si do që të jetë është mirë që këto raste të trajtohen si urë lidhëse mes "Rinisë dhe Pleqërisë" d.m.th kuptimet e reja e ndajnë historin me kuptimet ekzistuese. Kështu edhe ata që e dinë se protokolli është term teknologjikë kanë shansë me marrë veshë në botën reale çka do të thotë.

A ka nevojë të krijohen dy artikuj, unë nuk e di edhe pse ka ndodhë që kam krijuar dy artikuj.--Hipi Zhdripi 5 Tetor 2006 02:14 (UTC)