Diskutim:Sheperi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Sheperi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Sheperi,fshat i krahines Zagori ne Gjirokaster. Origjina e poetit dhe dijetarit te madh Andon Zako Cajupi. Shtrihet ne krahinen jugore malore,pjese administrative dhe perberese e Gjirokastres. Kufizohet me fshatrat Nivan dhe Polican. Sheperi njihet per popullsine autoktone.Sheperiotet njifen ne gjithe krahinen si esnafe ose "elitaret"e Zagories Dikur Sheperi ka pasur mbi 600 shtepi,por lufta e dyte boterore dogji cdo gje dhe fshati gati rindertoi cdo shtepi. Sot ne Sheper ndodhen rreth 30-40 familje por gjate stines se veres vijne mjaft sheperiote me pushime.

www.zagoria.webs.com