Diskutim:Sistemi shtetëror në Gjermani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Sistemi shtetëror në Gjermani. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Krahasohen, krahasohen dhe është krej normale për një sistem republikan. Bundestagu është "Kuvendi Federativ" dhe Bundesrati është "Këshilli Federativ". pasi që këto po krahasokan trusja shul-shqip KUVENDI dhe KËSHILLI. --Hipi Zhdripi 3 Maj 2008 00:50 (UTC)

Upsss! Antarët e këshillit janë përfaqsues të republikave, antarët e kuvendit janë të zgjedhurit e popullit.--Hipi Zhdripi 3 Maj 2008 00:51 (UTC)

Është vetëm një federatë e 16 republikave dhe nuk janë 16 federata gjermane në këtë planet.--Hipi Zhdripi 3 Maj 2008 00:53 (UTC)

Sistemi demokratik[Redakto nëpërmjet kodit]

Demokratike??? Gjermania është federatë e republikave. Përfaqsuesit e repulikave : "16 federatave gjermane dhe janë antarë të kabinetit shtetërorë që mund t'i ndërrojë dhe largojë në çdo kohë" - përkufizimi i demokracis : “ qeverisje e popullit, ku pushteti supreme i takon popullit, i cili atë e ushtron në mënyrë të drejtpërdrejt ose përfaqsuesve, të zgjedhur në sistemin e lire zgjedhor. “ - Nuk po mund të kuptojë kush i zgjedhë këta anëtarë? Qeveria federale apo republikane?

Me fjal të tjera Gjermania është një shtetë federal i përbërë nga 16 republika, siq i ka pasë Republika Socialiste Federative e Jugosllavis - qe besa edhe Republika e Romake - : Kuvendin e Republikave - Këshillin dhe Kuvendin Federativ etj. krejt njajt i ka edhe Gjermania. Kjo d.m.th krejt termet mund t´i transformosh në terme të besueshe për lexuesin e gjuhës shqipe ndërsa termet e brendëshme i lë si informat që është term i brendëshem. Kur bie fjala tek përshkrimi i lidhjes së republikave atëherë duhet ceket që është një federat në lidhje shumë më të fortë se sa konfederata e SHBA-së dhe se në praktik republikat kanë ruajtuar autonomin në drejtime të ndryshme si b.f. në arsim, kulturë etj. por autonomia e tyre mbi sigurin shtetrore dhe politiken e jashtme i është besuar federatës. A kanë drejt "vetos" - vetëvendosje - republikat?--Hipi Zhdripi 3 Maj 2008 01:19 (UTC)