Diskutim:Tretësirat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Tretësirat. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Tretesirat jane sisteme homogjene te perbera nga dy ose me shume komponente.Tretesirat paraqesin "perzierjen fiziko-kimike" te substancave te pastra dhe tregojne vetem pjeserisht veti te komponenteve nga te cilat jane te perbera;ne te shumten e rasteve kane veti te tjera. Tretesirat perbehen prej dy komponenteve; tretesit dhe substances se tretur.Tretesi eshte komponente e cila ndodhet ne sasi me te madhe ne tretesi. Tretesira ka gjendje agregate te njejte me gjendjen agregate ne tretesi. Substanca e tretur eshte komponente e cila gjendet ne sasi me te vogel ne tretesi. Grimcat e saj jane te shperndara ne tere vellimin e tretesise. Kimisti i njohur gjerman, Ostvald, ka thene: "Gati te gjitha proceset kimike, qe kryhen ne natyre, si ne organizma shtazore ashtu edhe ne organizma bimore, ose ne pjesen e pajete te siperfaqes se tokes, dhe gjithashtu te gjitha proceset qe kryhen mes substancave ne tretesire". Tretja eshte proces fiziko-termik. Grimcat e substances se tretur lidhen me molekulat e tretesit dhe keshtu formojne solvatet jostabile. Tretesirat mund te jene:te pangopura te ngopura apo te tejngopura. Tretesirat e tejngopura jane te paqendrueshme. Gjate qendrimit te tyre, zhvillohet kristalizimi. Tretshmeria e nje substance paraqet numrin e grameve te substances se tretur ne 100 g tretes ne temperature te mjedisit per te formuar trestesire te ngopurperqindja e mases tregon numrin e agramve te substances se tre ne 100g

Sa[Redakto nëpërmjet kodit]

sa gram sheqer permbanje 250g tretesirave ne perqindje 8% 185.67.177.221 10 maj 2022 17:13 (CEST)Reply[reply]