Jump to content

Diskutim:Vula e Lidhjes së Prizrenit

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Vula e Lidhjes së Prizrenit. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Autori i zbulimit

[Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk është e vëtertet që këtë vulë e ka zbuluar z. Destani, ju lutem këtë vulë e zbuloi dhe pa ndonjë zhurmë të madhe e publikoi orientalisti Dr. Iljaz Rexha (shih: Lidhja e Prizrenit ne dokumente osman, Arkivi i Kosoves, Prishtinë). Dr. Rexha jo që deshi t'ia humbe rëndësin këti zbulimi, apo nuk deshi t'i jep ndonje nam të madh këti zbulimi, ne ishimi ata (të gjithë) që kur shihnim ndonjë dokument me shkronja arabo-turke mendonim se ka ndonjë përmbajte islamee që për fat të keq ka të tillë edhe sot e kësaj dite. Me rexhpekt Xh. Krasniqi. – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 46.99.251.35 (diskutimiredaktime).

Destani e beri publike dhe burimet jane qe ai ishte zbuluesi. Ka ndonje burim qe te tregoje te kunderten, pra qe dikush tjeter para Destanit e zbuloi? Gjithashtu: te zbulosh do te thote jo vetem ta marresh ne dore, po ta publikosh e t'i japesh rendesine e duhur ne kontekstin historik, gje qe sipas burimeve Destani e beri. --1l2l3k (diskutimet) 13 qershor 2018 20:38 (CEST)[përgjigjuni]