Diskutim:Xhezi

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Xhezi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

xhorxh gershvini

George Gershwin G Lindur Jacob Bruskin Gershowitz 26 shtator 1898 Brooklyn, New York City, Sh.B.A. Vdiq më 11 korrik 1937 (38 vjeç) Los Anxhelos, Kaliforni, Sh.B.A. Vend pushimi Varrezat Westchester Hills Kompozitor i profesionit, pianist Vitet aktive 1916–37 Lartësia 5 ft 11 in (180 cm) Të afërmit Ira Gershwin (vëllai) Arthur Gershwin (vëllai) Frances Gershwin (motra) Moishe Gershowitz (babai) Roza Bruskina (nëna) George Gershwin (/ˈɡɜːrʃ.wɪn/; lindur Jacob Bruskin Gershowitz; 26 shtator 1898 - 11 korrik 1937) ishte një kompozitor, pianist dhe piktor amerikan [1] [2] kompozimet e të cilit përfshinin zhanret popullore dhe klasike. Ndër veprat e tij më të njohura janë kompozimet orkestrale Rhapsody in Blue (1924) dhe An American in Paris (1928), këngët "Swanee" (1919) dhe "Rhythm Fascinating" (1924), standardi i xhazit "I Got Rhythm" (1930), dhe opera Porgy and Bess (1935), e cila lindi hitin "Summertime".

Gershwin studioi piano nën Charles Hambitzer dhe kompozim me Rubin Goldmark, Henry Cowell dhe Joseph Brody. Ai filloi karrierën e tij si një këngëtar, por shumë shpejt filloi të kompozonte vepra teatrore në Broadway me vëllain e tij Ira Gershwin dhe me Buddy DeSylva. Ai u transferua në Paris duke synuar të studionte me Nadia Boulanger, por ajo e refuzoi atë. Ai më pas kompozoi një Amerikan në Paris, u kthye në New York City dhe shkroi Porgy and Bess me Ira dhe DuBose Heyward. Fillimisht si një dështim tregtar, ai u konsiderua si një nga operat më të rëndësishme amerikane të shekullit XX dhe një klasik kulturor amerikan.

Gershwin u transferua në Hollywood dhe kompozoi partitura të shumta filmash. Ai vdiq në vitin 1937 nga një tumor malinj i trurit. [3] Kompozimet e tij janë përshtatur për përdorim në film dhe televizion, me disa standarde xhazi të regjistruara dhe të mbuluara në shumë variacione