Dita Evropiane e Përkujtimit të Viktimave të Sistemeve Totalitare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anti-dictatures.svg

Dita Europiane e Përkujtimit të Viktimave të Sistemeve Totalitare, e njohur si Dita e Shiritit të Zi në disa vende, e cila zhvillohet në 23 gusht, është dita ndërkombëtare përkujtimore e viktimave të ideologjive totalitare, specifikisht regjimeve komuniste si stalinizmi, nazizmi dhe fashizmi.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Black Ribbon Day: An International Day of Remembrance". Burimi ka parametra të panjohur: |1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)