Dodekaedri i rregullt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dodekaedri rrotullues
Rrjeti i dodekaedrit

Dodekaedaedri i rregullt është poliedër i rregullt konveks i cili kufizohet me 12 pesëkëndësh të rregullt barabrinjës (faqe) ka 20 kulme dhe 30 tehe.

Sipërfaqja dhe vëllimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipërfaqja S dhe vëëllimi V i dodekaedrit të rregullt me teh a njehsohen sipas formulave:

S = 3\sqrt{25+10\sqrt{5}} a^2 \approx 20.64572a^2
V = \frac{1}{4} (15+7\sqrt{5}) a^3 \approx 7.66311896a^3