Jump to content

Dollari Kanadez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dollari kanadez është monedha e përdorur në Kanada. Prerjet e tij janë 1, 5, 10, 25, 50 cent dhe 1, 2 dollarë si monedha dhe 5, 10, 20, 50, 100 dollarë si kartmonedha. Simboli i tij është $ kurse kodi CAD. Një dollar është i barabartë me 100 cent.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]