Dolores Alexander

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dolorse Alexander (lindur në 10 gusht 1931- 13 maj 2008) ishte një feministe lezbike, shkrimtare dhe reportere. Alexander ishte e vetmja drejtoreshë ekzekutive e organizatës National Organization for Women (NOW)e cila dha dorëheqjen pasi pretendoi për qëndrime homofobike në fillesat e organizatës NOW. Ajo hapi së bashku me Jill Ward “Mother Courage” të parin restorant feminist në SHBA.[1] Gjatë gjithë jetës së saj, deri në 2008 kur u largua nga jeta, ajo besoi në nevojën për lëvizjen për të drejtat e grave duke thënë “Ka shumë fanatizëm dhe nuk jam e sigurtë nëse mund ta eleminojmë atë”.

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Feminists hail a restaurant where the piece de resistance is an attitude not a dish" (në anglisht). Mary Ellen Mark. 1975. Marrë më 13 gusht 2011.