Dong Hoi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dong Hoi
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Vietnami
Qarku Bac Trung Bo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 154,55 km2
Popullsia 103 988 banorë
Dendësia 668 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +8452
Faqja Zyrtare Faqja zyrtare

Dong Hoi (Đồng Hới)është kryeqyteti i provincës së Quang Binh, rajoni e Bac Trung Bo, Vietnami. Ky qytet ka mbi 103.988 banorë në një sipërfaqe prej 154,55 km² dhe kështu është qyteti më i madh në Quang Binh. Aeroporti Dong Hoi: (vietnamsht: Sân bay Đồng Hới) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Dong Hoi.