Dong Hoi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dong Hoi
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
103'988 banorë
668 banorë për km² banorë/km²
Sipërfaqja 154,55 km² prej të cilave km²
Administrata
Shteti Vietnami
Qarku Bac Trung Bo
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik +8452
Faqe zyrtare Faqja zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Dong Hoi (Đồng Hới)është kryeqyteti i provincës së Quang Binh, rajoni e Bac Trung Bo, Vietnami. Ky qytet ka mbi 103.988 banorë në një sipërfaqe prej 154,55 km² dhe kështu është qyteti më i madh në Quang Binh. Aeroporti Dong Hoi: (vietnamsht: Sân bay Đồng Hới) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Dong Hoi.