Donika Kada-Bujupi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Donika Kadaj-Bujupi

Donika Kadaj-Bujupi është politikane shqiptare nga Kosova. Kadaj-Bujupi u lind më 20 mars 1979. Është deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes. Deri në prill 2016 ishte deputete e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës nga viti 2007. Është e anëtare e Komisionit për Punë të Jashtme.[1]

Kadaj-Bujupi ka ndjekur Fakultetit e Gazetarisë dhe Komunikimit Masiv në Prishtinë më 2002-2005 dhe studime pasuniversitare në komunikim masiv në Institutin e Gazetarisë dhe Komunikimit Masiv KIJAC gjatë periudhës 2005-2007.

Ka punuar në Medecines Sans Frontiers (2000–2001), Komunën e Prishtinës (2001-2002), UNMIK (2002-2005), Korporatën Energjetike të Kosovës (2005-2007) dhe ka themeluar agjencinë e lajmeve Kosova News (2006).

Është e martuar dhe ka dy fëmijë.

Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Republika e Kosovës - Kuvendi - Deputetët