Draga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dragë
Драга
Fshat
Vendndodhja
Dragë is located in Serbia
Dragë
Dragë

Koordinatat: 42°54′10″V 20°22′14″L / 42.90278°V 20.37056°L / 42.90278; 20.37056

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Rashkë
Komuna Tutin
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1276 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 54′ 10″ Veri

20° 22′ 14″ Lindje

Dragë (serbisht: Драга/Draga) është fshat në komunën e Tutinit, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Draga është vendbanim i cili shtrihet në afërsi të trekufishit në mes Kosovës, Serbisë dhe Mali të Zi., gjegjësisht në Trojet shqiptare. Shtrihet në anën e djahttë të Lumit Ibër. Draga është vendbanim tipik malor- alpin., I pasur me pyje dhe kullosa.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Draga numëron 200 ekonomi familjare me 1312 banorë, ndërsa në vitin 1991 ka pasur 1357 banor. Mosha mesatare e popullsisë është 30,0 vjeq. Draga dikur e banuar nga popullatë shqiptare sot popullsisë e sajë deklarohen si boshnjak dhe mysliman.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Andrea Pieroni, Maria Elena Giusti, & Cassandra L. Quave (2011). "Cross-cultural ethnobiology in the Western Balkans: medical ethnobotany and ethnozoology among Albanians and Serbs in the Pešter Plateau, Sandžak, South-Western Serbia." Human Ecology. 39.(3): 335. "The current population of the Albanian villages is partly “bosniakicised”, since in the last two generations a number of Albanian males began to intermarry with (Muslim) Bosniak women of Pešter. This is one of the reasons why locals in Ugao were declared to be “Bosniaks” in the last census of 2002, or, in Boroštica, to be simply “Muslims”, and in both cases abandoning the previous ethnic label of “Albanians”, which these villages used in the census conducted during “Yugoslavian” times. A number of our informants confirmed that the self-attribution “Albanian” was purposely abandoned in order to avoid problems following the Yugoslav Wars and associated violent incursions of Serbian para-military forces in the area. The oldest generation of the villagers however are still fluent in a dialect of Ghegh Albanian, which appears to have been neglected by European linguists thus far. Additionally, the presence of an Albanian minority in this area has never been brought to the attention of international stakeholders by either the former Yugoslav or the current Serbian authorities."

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]