Dragani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dragan
Πετροχώριον
Fshat
Vendndodhja
Dragan is located in Greqia
Dragan
Dragan
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Perëndimor
Qarku Ahai
Komuna Ahai Perëndimor
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 5′ 7″ Veri

21° 32′ 34″ Lindje

Popullsia 721 banorë (2011)

Dragan[1] (greqisht: Πετροχώριον/Petrokhórion) është fshat në qarkun i Ahaisë, Greqi. Përpara vitit 1957, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Δραγάνον/Dragánon.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 31.
  2. ^ Πανδέκτης: Dragánon - Petrokhórion