Dramësi (Karistë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dramës
Ευαγγελισμός
Fshat
Vendndodhja
Dramës is located in Greqia
Dramës
Dramës
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Eube
Komuna Karistë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 4′ 42″ Veri

24° 33′ 51″ Lindje

Popullsia 46 banorë (2011)

Dramës[1] (greqisht: Ευαγγελισμός/Evangelismós) është fshat në qarkun i Eubesë, Greqi. Përpara vitit 1954, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Δραμέσιον/Dramésion.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 38.
  2. ^ Πανδέκτης: Dramésion - Evangelismós