Jump to content

Dredhëza e malit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dredhëza e malit
Dredhëza e malit
Dredhëza e malit
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Rosales
Familja: Rosaceae
Rosoideae
Grupi: Fragaria
Fragaria vesca

Dredhëza e malit (lat. Fragaria vesca L.) e njohur edhe si - luleshtrydhë (Korçë), shtrydhës (Mirditë), luledredhë, gërthe (Ibë, Tiranë), derdhe (Shëngjin), dredhëzë (Korçë), drethe e egër (Hakaj, Guci, Martinaj, Hot, Plavë) dhe dredhza e eger në Kosovë. Është bimë që klasifikohet në familjen e bimëve Rosoideae. Rritet në lartësitë 400-1600 m mbi nivelin e detit.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dredhëza e malit në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Rosoideae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale