Drilon Hoxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Drilon Hoxha
Drilon Hoxha.jpg
Drilon Hoxha - Aktor/Producer
Informacione personale
Vendlindja Shqiperi
Profesioni Aktor
Kombësia Shqiptar


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drilon Hoxha eshte aktor shqiptar.Lindi ne Berat më 16 qershor të vitit 1991,pas disa vitesh shperngulet bashke me familjen ne Tirane.Vazhdoi shkollen e mesme ne liceun artistik "Jordan Misja" per pikture dhe me pas studimet e larta per regji-aktrim.Ne vitin 2008 ne moshen 17 vjecare konkuroi per here te pare ne nje spektakel televiziv "TI VLEN".Mori pjese si nje imitues ku u vleresua nga nje juri qe vuri ne dukje talentin e tij mbi imitimin dhe humorin i cili vazhdoi kete gare deri ne gjysem finale.Disa vite me vone ne moshen 19 vjecare merr pjese ne nje tjeter spektakel "GOT TALENT",perseri si imitues por ksaj radhe beat box-i ishte pika e tij me e forte qe e shoqeronte gjat imitimin ku u kualifikua deri ne finale.Po ate vit Drilon Hoxha perzgjidhet ne nje nga spektaklet me te mira te humorit "PORTOKALLI" me personazh kryesor Sali Berishen.Aty qendroi per nje sezone te plote.Nderkohe deshira e tij me e madhe ishte te realizonte filmin e pare te tij,i cili erdhi me nje filmit te zhanrit komedi "çimi" ku premiera u mbajt me 9 gusht 2013.Dy vite me vone me 22 tetor 2015 Drilon Hoxha vjen me filmin e pare aksion ne Shqiperi Drejt Fundit si regjisor dhe aktor protagonist ne te njejten kohe.2015-ta shenon hapjen e produksionit te tij filmik "D.H production"

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role 2020 Shkembimi
2018 Dashuria s'mjafton
2015 Drejt Fundit
2014 Albanian Action
2013 Çimi

Produksione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role
2015 Drejt Fundit
2014 Albanian Action
2013 Çimi

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drilon HoxhaIMDb