Dritë në errësirë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Filmi “Dritë në errësirë”, i kushtohet jetës së Drita Çomos si simbol i dramës së një brezi të tërë shqiptarësh. Dokumentari përshkruan rrugëtimin e familjes së Drita Çomos, që nis që me pushtetin e prindërve të saj në instancat më të larta e deri në persekutimin e tyre. Ajo ishte vajza e Liri Belishovës e cila u internua në vitin 1961 për shkak të ideve të saj, të cilat ndryshonin nga ato të Enver Hoxhës. Në momentet më tragjike të ditëve të fundit të jetës në shkurtin e vitit 1981 në spitalin Onkologjik të Tiranës, asaj nuk iu lejua të kishte pranë nënën, ndaj deri në momentin e fundit të vdekjes mbeti e vetme.

[1]

Regjisori dhe ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Regjia/Director: Namik Ajazi
  • Skenari/Screenplay: Petrit Ruka
  • Fotografia/DP: Bledar Mandia
  • Montazhi/editor: Elidor Markja
  • Zëri/Sound: Adrian Hila
  • Prodhuar nga/Produced by: MEDIAVISION-Al
  • Financuar nga/Financed by: Qendra Kombëtare e Kinematografisë/ANCC

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Katalog festivali i 13-të i Filmit Shqiptar (2012) nga Qendra Kombëtare e Filmit