Dulce María

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dulce María Espinosa Saviñón
U lind në6 dhjetor 1985)
Meksikë
ProfesioniAktore Kengetare Kompozitore

Dulce María Espinosa Saviñón lindi me 6 dhjetor 1985 ne Meksikë, e njohur si Dulce María, është një aktore, këngëtare dhe kompozitore meksikane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai e filloi karrierën e tij në vitin 1990 duke bërë reklama televizive, dhe në vitin 1993 morën pjesë në programin Rruga Sesam, El Club de Gaby dhe më vonë në Discovery Kids. Në vitin 1996 ai u bashkua me grupin e fëmijëve Kids, arritjen e suksesit me çështjet më të mirë të buzëqesh dhe kthehet në kaloni, ndër të tjera. Në vitin 1999 për arsye personale lënë grupin. Në fund të vitit 2000 u bashkua me grupin e Jeans përkthyes lehtësimin Angie. Pas punës në telenovelat si Lark, Fluturimi i shqiponjës, unë kurrë nuk do ta harroj, dashuri çmenduri, ndër të tjera, në vitin 2003 u bashkua me hedhura Class 406 dhe Marcela. Ai gjithashtu ka punuar në filma të tillë si teatër, Chimera dhe dashuri të papritura në mes të të tjerët. Në vitin 2004, prodhuesi, Pedro Damian, përfshirë në të hedhura e Rebelde opera sapuni, ku ajo portretizuar Roberta Pardo. Së bashku me këtë opera sapuni, ai u bashkua me grupin pop, RBD. Në vitin 2008 ai botoi librin e tij të parë të quajtur hidhur Sweet, ku ai flet për përvojat e tij dhe përvojat, me të cilin ai donte të ndarë me publikun joven.1 Në vitin 2009 ai luajti në Summer of Love telenovela, së bashku me Gonzalo Garcia dhe Ari Borovoy Vivanco, të prodhuar po ashtu nga Pedro Damian, e cila interpreton temat kontributin e, Summer telenovela dhe të jem. Në vitin 2009 ai mori dhjetë nominime në Premios Juventud, 2 dhe kryhet një duet me këngëtarin Akon amerikan në 0,3 "bukur" Në të njëjtin vit ai gjithashtu huazuar zërin e tij të Dr Molly Cocatú, një nga personazhet kryesore të agjentit të animuar 00-P2. Në qershor 2009 ai nënshkroi me Universal Music me të cilin ai regjistroi albumin e tij solo i cili pritet të 2.010,5 Gjithashtu në shtator 2009 u zgjodh nga Google, Save the Children dhe Chicos.net përfaqësojnë Teknologjia Po fushatë, që synon nxitjen e përdorimit të përshtatshëm të teknologjisë dhe internetit në mesin e fëmijëve dhe juventud.6 Në mbështetje sociale të Fondacionit themeluar në vitin 2009 për të mbështetur komunitetet Dulce Amanecer të grave dhe fëmijëve të tyre indigjene, si dhe mbrojtjen e ambiente. Në vitin 2010 ajo ishte shpresuar fjongo përsëri Stan regjisor Jakubowicz, e njëjta i cili gjithashtu prodhuar filmin meksikan gruas së vëllait tim, por kjo u shty për year. e ardhshme Në prill 2010 ka filluar një projekt të ri në film, të drejtuar nga Gonzalo Justiniano në filmin "A ka dikush parë Katie," që të mundshëm me aktorin kilian Cristian de la Fuente, 9 film synon që do të dalë Mar 2011 dhe të prezantohet në festivale të tilla si Cannes, Sundance dhe Nju York.10 17 maj vetme e parë në botë lëshuar mënyrë të pashmangshme, të parë solo albumin e tij të huaj, ku kishte një pritje të madhe në radio në mbarë botën, 11 dhe renditet e para në listings shitje kombëtare në Kolumbi, thyer të dhënat e para-shitjes me albumin e tij, 12 para-shitjes shitur në Spanjë, vetëm disa orë të lanzamiento. Me të thjeshtë të saj të pashmangshme, gjithashtu bëri një version remix nga dj Juan spanjolle Magán. Ai gjithashtu luajti në një episod të sezonit të tretë të gruas vrarë, në "Eliana cuneda," me Sebastian Zurita y Fernanda Peter Castillo prodhuesi Torres.15 Më 9 nëntor Albumi u lëshua jashtë shtetit, ku ai kishte shitje të mëdha në disa vende si Venezuela, Argjentina, Spanja, Brazili dhe Shtetet e Bashkuara, Meksika dhe Kolumbia zuri vendin e parë në ventas.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]