Dylbitë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dylbi me prizëm çati, me okular në përputhje me objektivin.

Dylbitë ose syzet fushore janë dy teleskopë refraktues të montuar krah për krah dhe të rreshtuar për të treguar në të njëjtin drejtim, duke i lejuar shikuesit të përdorë të dy sytë (vizion dylbi) kur shikon objekte të largëta. Shumica e dylbive kanë përmasa për t'u mbajtur duke përdorur të dyja duart, megjithëse madhësitë ndryshojnë shumë nga syzet e operës deri te modelet e mëdha ushtarake të montuara në piedestal.

Ndryshe nga teleskopi (monokular), dylbi u jep përdoruesve një imazh tre-dimensional: çdo okular paraqet një imazh paksa të ndryshëm për secilin prej syve të shikuesit dhe paralaksi i lejon korteksit vizual të krijojë një përshtypje të thellësisë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]