Dyzxhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dyzxhe
Qytet
Qendra e qytetit
Qendra e qytetit
Popullsia
 • Gjithsej219.533
Faqja zyrtarewww.duzce.bel.tr

Düzce është qytet në Turqi. Mehmet Keleş është kryetari i qytetit. Në vitin 2015, qyteti ka pasur 219,533 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Düzce ndodhet në detin e zi mes Ankarasë dhe Stambollit. Ankaraja është 240 km në lindje, ndërsa Stambolli është 228 km në perëndim.

Megjithëse verat janë të nxehta, ndërsa dimrat janë të ftohta, ndryshohet mes klimës së detit të zi dhe Anatolisë qendrore.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka klimë oqeanike me dimër të ftohtë dhe verë të nxehtë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]