Dyzxhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Düzce
Qytet
noform
Qendra e qytetit
Vendndodhja
Düzce is located in Turqia
Düzce
Düzce
Vendndodhja e Düzce në Turqi

Koordinatat: 40°50′30″V 31°09′30″L / 40.84167°V 31.15833°L / 40.84167; 31.15833

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Provinca Düzce
Kryetari i Bashkisë Mehmet Keleş
Partia AKP
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 160 m (m.n.d.)
Popullsia 219,533 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (+2)
Verore EEST (+3)
Koordinatat 40° 50′ 30″ Veri

31° 09′ 30″ Lindje

Faqja Zyrtare www.duzce.bel.tr

Düzce është qytet në Turqi. Mehmet Keleş është kryetari i qytetit. Në vitin 2015, qyteti ka pasur 219,533 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Düzce ndodhet në detin e zi mes Ankarasë dhe Stambollit. Ankaraja është 240 km në lindje, ndërsa Stambolli është 228 km në perëndim.

Megjithëse verat janë të nxehta, ndërsa dimrat janë të ftohta, ndryshohet mes klimës së detit të zi dhe Anatolisë qendrore.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka klimë oqeanike me dimër të ftohtë dhe verë të nxehtë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]