Ebu Said Xhurxhani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ebu Said el-Dharir el-Xhurxhani ( ابو سعيد الضرير الجرجاني ), gjithashtu Gurgani, ishte një matematikan dhe astronom Persian i shekullit 9-të [1] nga Xhurxhan (Gurgan), Iran . Ai shkroi një traktat mbi problemet gjeometrike dhe një tjetër në vizatimin e meridianit . George Sarton e konsideron atë një nxënës të Ibn al-A'rabi, por Carl Brockelmann e hedh poshtë këtë mendim.

Punët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy nga veprat e tij janë:

  • Masa'il Hindisia (një dorëshkrim që është në dispozicion në Kajro)
  • Istikhraj khat nisf al-nahar min kitab analima wa al-borhan alayh (në dispozicion në Kajro, përkthyer nga Carl Schoy)

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dianat, Abu'l-Hasan. "Abu Said Jorjani". Encyclopedia Islamica. CGIE. Marrë më 4 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • H. Suter. Mathematiker (12, 1900).