Efektiviteti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Efektiviteti (ang.: effectiveness ) është term me të cilin shprehet vlersimi i ndikimit të një objekti apo veprimi në një dukuri a proces.

Në shkencat ekonomike me Efektivitet nënkuptohet niveli i realizimit të objektivave dhe marrëdhëniet ndërmjet rezultatit të pritur dhe rezultatit faktik të veprimtarisë [1].

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kontrolli dhe Auditimi i brendshëm Arkivuar 9 maj 2007 tek Wayback Machine Gjon Ndreja, ITAP-Shqipëri dok. në internet, prill 2007