Eiger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eiger
Fytyra veriore e Eigerit
Pika më e lartë
Ngritja3,970 m (13,020 ft)
Prominenca356 m (1,168 ft)
Izolimi2.0 km (1.2 mi)
Emërtimi
Përkthimi në shqipOgre
Gjeografia
Eiger is located in Earth
Eiger
Eiger (Earth)
VendodhjaKantoni Bern, Zvicra
VargmaliAlpet Berneze
Harta topografikeSwisstopo 1229 Grindelwald
Ngjitja
Ngjitja e parë11 Gusht 1858

Eiger është një bjeshkë e spikatur në Alpet Bernese, duke u ngritur në një lartësi mbidetare prej 3,970 m. Eshtë maja më lindore e vargmaleve që shtrihet prej Monch në 4,107 m dhe përmes Jungfraujoch deri te Jungfrau në 4,158 m lartësi mbidetare. Shënimet e para në të cilat përmendet maja datojnë mbrapa në shekullin e 13 por nuk ka indikacione të qarta si saktësisht maja e ka marr emrin e saj. Të tri majat e vargmalit referohen zakonisht si Virgjin (Gjermanisht: Jungfrau, lit. “Femër virgjine” – përkthehet si “Virgjine” ose “Maiden”), Murgu (Monch) dhe Vigan (Eiger). Emri lidhet me termin Grek akros, që do të thotë “i prehtë” ose “i spikatur”, por zakonisht në Gjermanisht Eigen, që do të thotë “karakteristik”.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Eiger – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale