Jump to content

Eisleben

Coordinates: 51°31′N 11°33′E / 51.517°N 11.550°E / 51.517; 11.550
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

51°31′N 11°33′E / 51.517°N 11.550°E / 51.517; 11.550

Eisleben
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej24.284
{{{postal_code_type}}}
06295
Faqja zyrtarewww.eisleben.eu/

Eisleben është qytet në Saksonia AnhaltGjermani. Është vendlindja e Martin Luther. Sipas vitit 2013, ky qytet ka 24,284 banorë.

Martin Luther lindi më 10 nëntor 1483 në Eisleben. Babai i tij, Hans Luther, ishte minator në Eisleben. Familja e Martinit u larguan nga qyteti në Mansfeld dhe pastaj ai jetoi në Wittenberg, ku krejt jetën kaloi në këtë qytet. Në vitin 1546, Martin Luther vdiq në Eisleben.

  • Martin Luther (1483–1546), protestant
  • Johannes Agricola (1494–1566), protestant
  • Friedrich Koenig (1774–1821), shtypës
  • Ludwig Geyer (1779–1833), aktor dhe piktorë
  • Gudrun Berend (born 1955), vrapues
  • St. Gertrud of Helfta (1256-1302), murgeshë
  • Thomas Lange (born 1964), lundrues
  • Timo Hoffmann (born 1974), bokser

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]