Ejup Ganiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ejup Ganiq
Emri: Ejup
Mbiemri: Ganiq
Lindi më: 1946
Vendlindja: Sebeqevë, Pazari i Ri
Vdiq më: jeton
Vdiq në: jeton
Profesioni: akademik, politikan

Ejup Ganiq (Sebeqevë të Pazarit të Ri, 1946) është akademik, profesor i fakultetit të Makinerisë në Sarajevë dhe ish nënkryetar i Bosnjës dhe Hercegovinës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Doktoroi në Institutin teknologjik në Boston të SHBA-ve. Punoi si hulumtues i pavarur në Institutin për kimi,teknologji dhe metalurgji në Beograd, asistent-hulumtues në Massachusetts Institut of Technology, Cambridge (SHBA), hulumtues me përvojë në Union Cambridge Corporation-Linde Division, Nev York (SHBA), docent në universitetet në Nju Jork dhe Çikago, prof. inordinar në University of Illinoisat Chicago, drejtor I institutit –Unis, professor visitor I universitetit Lomonosov (Rusi). Kreu detyrat: anëtar i kryesisë së Bosnjës dhe Hercegovinës, kryetar i F Bosnjës dhe Hercegovinës etj. Publikoi më se 100 punime shkencore ndër të cilat "Handbook of Heattransferfundamentals", "Experimental heat Transfer", "Engineering turbulencemodelling and Measurements".Është kryetar i bashkësisë së universiteteve të Bosnjës dhe Hercegovinës, anëtar i American Nuclear Society dhe asociacioneve të ndryshme.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.