Jump to content

Ekipi kombëtar i basketbollit për meshkuj të Gjeorgjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kombëtarja e basketbollit të meshkujve të Gjeorgjisë përfaqëson vendin në garat ndërkombëtare dhe është nën jurisprudencën e Federatës së Basketbollit të Gjeorgjisë. Gjeorgjia u bë anëtare e FIBA në vitin 1992, pas shpalljes së pavarësisë nga Bashkimi Sovjetik. Kombëtarja e basketbollit të Gjeorgjisë zhvilloi ndeshjen e saj të parë zyrtare kundër Polonisë në vitin 1995.

Gjeorgjia ka kualifikuar pesë herë në Kampionatin Evropian të Basketbollit dhe në vitin 2023, ata arritën kualifikimin e tyre të parë në Kupën e Botës FIBA. Në vitin 2011, ata patën performancën më të mirë në kampionatin Evropian të tyre debutuar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Epoka sovjetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1991, Gjeorgjia ishte ende pjesë e Bashkimit Sovjetik, si në politikë, ashtu edhe në sport. Lojtarët e lindur në Gjeorgji, për shembull Nodar Dzhordzhikiya, Otar Korkia, Guram Minashvili, Vladimer Ugrekhelidze, Levan Moseshvili, Zurab Sakandelidze, Mikheil Deryugina dhe Mikheil Deryugin, luajtën për ekipin kombëtar të Bashkimit Sovjetik në kategoritë e ndryshme të basketbollit, si Lojrat Olimpike, Kupën e Botës FIBA dhe Eurobasket. Këta lojtar arritën të fitojnë medalje të rëndësishme në këto garat sportive.

Gjeorgjia e pavarur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shpalljes së pavarësisë nga Bashkimi Sovjetik, ekipi kombëtar i Gjeorgjisë përmbushi në disa raste një misërmbushje për të kualifikuar në EuroBasket, kompeticionin më të madh të basketbollit në Evropë. Megjithatë, pas disa përshtatjeve, ekipi kombëtar i Gjeorgjisë arriti të fitojë promovimin në 2009 duke mposhtur Bjellorusinë në play-off dhe duke u shpallur i barajtuar për herë të parë. Pas zgjerimit të EuroBasket në 2011 nga 16 në 24 ekipe, Gjeorgjia u kualifikua për herë të parë në kompeticionin më të madh.

EuroBasket 2011[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi kombëtar i Gjeorgjisë në EuroBasket 2011 luajti pesë ndeshje në Grupin D. Ata përfunduan grupin e tyre paraprak me një rekord 2-3, duke fituar kundër Belgjikës dhe Ukrainës, për t'u avancuar në fazën e grupeve të raundit të dytë. Në këtë fazë, Gjeorgjia humbi të pesë ndeshjet e saj dhe përfundoi udhëtimin e parë në EuroBasket në vendin e 11-të.

EuroBasket 2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas përfundimit të dytë në grupin kualifikues, Gjeorgjia u kualifikua në turneun e saj të dytë të EuroBasket. Në turne, kombëtarja filloi me një fitore të rehatshme 84-67 kundër Polonisë, por më pas humbi katër ndeshjet e mbetura dhe e përfundoi turneun me një rekord 1-4. Kjo ishte deri në atë pikë, EuroBasket 2013 ishte i vetmi turne në të cilin Gjeorgjia nuk mund të fitonte më shumë se një ndeshje.

Eurobasket 2015[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeorgjia u kualifikua për herë të tretë radhazi në EuroBasket në vitin 2015. Në turne, kombëtarja filloi me tre humbje radhazi, por më në fund fitoi fitoren e parë kundër Maqedonisë me 90-75. Ata e ndoqën atë me një fitore tjetër kundër Kroacisë, 71-58, duke përfunduar fazën hapëse të eventit dhe kaluar në fazat e eliminimit për herë të parë. Në fazën e eliminimit, Gjeorgjia pësuan një disfatë të ngushtë nga Lituania, me rezultat 81-85, duke përfunduar turneun si finalist i medaljes së argjentë.

EuroBasket 2017[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë kualifikimeve të EuroBasket te vitit 2017, Gjeorgjia kryesoi grupin e saj pas një fitoreje 90-84 ndaj Malit të Zi dhe u kualifikua në EuroBasket për herë të katërt radhazi. Kur filluan garat, ekipi kombëtar filloi një fillim të shpejtë, duke u hakmarrë për humbjen e tyre në fazën eliminatore të EuroBasket ne vitin 2015 ndaj Lituanisë me rezultat 79-77. Megjithatë, pjesa tjetër e fazës së grupeve nuk shkoi aq mirë për skuadrën gjeorgjiane. Pas një fitoreje të vetme kundër Izraelit, Gjeorgjia binte në Itali për të përfunduar turneun me një rekord 2-3 dhe u eliminoa nga turneu.

EuroBasket 2022[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeorgjia ishte bashkë-pritëse e EuroBasket 2022 dhe u kualifikua automatikisht për turneun final të 2022. Kjo ishte hera e pestë radhazi që Gjeorgjia kualifikohej për këtë ngjarje në përgjithësi. Qyteti i Tbilisi ishte një nga qytetet pritës dhe u përdor për ndeshjet e Grupit A në Arenën e re të Basketbollit Tbilisi.

Fondacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi kombëtar gjeorgjian, i cili kualifikohet vazhdimisht në EuroBasket, përballet nga një bërthamë e përparshme të lojtarëve, duke përfshirë kapitenin Zaza Pachulia, Viktor Sanikidze, Manuchar Markoishvili, Tornike Shengelia, Giorgi Tsintsadze dhe Giorgi Shermadini. Këta lojtar të njohur kanë vendosur standartin për brezat e ardhshëm të ekipit kombëtar, duke ndërthurur dhe ruajtur traditën e basketbollit gjeorgjian.

Rekord konkurrues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Rezultatet dhe ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsibleStampa:Basketballbox collapsible

Ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista për ndeshjet parakualifikuese të EuroBasket 2025 më 23 dhe 26 shkurt te vitit 2024 kundër Danimarkës dhe Serbisë.Stampa:FIBA roster header Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA player Stampa:FIBA roster footerStampa:Basketball depth chart

Historia e trajnerit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekord kokë më kokë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sporti në Gjeorgji
  • Ekipi kombëtar i basketbollit për femra të Gjeorgjisë
  • Ekipi kombëtar i basketbollit për meshkuj nën 20 vjeç i Gjeorgjisë
  • Ekipi kombëtar i basketbollit për meshkuj nën 18 vjeç i Gjeorgjisë
  • Ekipi kombëtar i basketbollit për meshkuj nën 16 vjeç i Gjeorgjisë

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]