El Paso

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
El Paso
El Paso
Qytet
Nofkat: 
The Sun City (Qyteti i diellit)
Popullsia
 • Gjithsej(2.014) 679,036
Emri i banorëveel pasoan
{{{postal_code_type}}}
79900-79999
Faqja zyrtarewww.elpasotexas.gov

El Paso është qytet në shtetin TeksasShteteve të Bashkuara. Ai është qendra e qarkut El Paso. Më 1 korrik, 2014, popullsia e El Pasos ishte 679.036, duke e bërë atë të qytetin e 19 më të populluar në Shtetet e Bashkuara.

El Paso ndodhet pranë lumit Rio Grande, përtej kufirit nga Ciudad Juárez, Chihuahua, Meksikë.

Në 1659, Fray Garcia de San Francisco, themeloi Misionin Zonja e Guadalupës e El Paso del Norte. Fshati i El Paso del Nortes u rrit rreth këtij misioni në atë që është tani rajoni El Paso-Juarez. El Paso është renditur qyteti i madh më i sigurt në SHBA për katër vjet rresht dhe renditet në tre më të sigurtët që nga viti 1997.