El Paso

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
El Paso
El Paso
Qytet
Njohur si The Sun City (Qyteti i diellit)
Flamuri_figura
Flamuri i El Pasos
Vendndodhja
El Paso is located in SHBA
El Paso
El Paso
Vendodhja e El Pasos në SHBA

El Paso is located in Teksas
El Paso
El Paso
Vendodhja e El Pasos në Teksas

Koordinatat: 31°47′25″V 106°25′24″P / 31.79028°V 106.42333°P / 31.79028; -106.42333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku El Paso
Kryetari i Bashkisë Oscar Leeser
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 663,7 km2
Lartësia 1.140 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 679.036 banorë
Dendësia 980 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1680
Vendasit el pasoan
Zona Kohore UTC-7
Verore UTC-6
Kodi Postal 79900-79999
Prefiksi 915
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar i El Pasos (ELP)
Koordinatat 31° 47′ 25″ Veri

106° 25′ 24″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.elpasotexas.gov

El Paso është qytet në shtetin TeksasShteteve të Bashkuara. Ai është qendra e qarkut El Paso. Më 1 korrik, 2014, popullsia e El Pasos ishte 679.036, duke e bërë atë të qytetin e 19 më të populluar në Shtetet e Bashkuara.

El Paso ndodhet pranë lumit Rio Grande, përtej kufirit nga Ciudad Juárez, Chihuahua, Meksikë.

Në 1659, Fray Garcia de San Francisco, themeloi Misionin Zonja e Guadalupës e El Paso del Norte. Fshati i El Paso del Nortes u rrit rreth këtij misioni në atë që është tani rajoni El Paso-Juarez. El Paso është renditur qyteti i madh më i sigurt në SHBA për katër vjet rresht dhe renditet në tre më të sigurtët që nga viti 1997.