El Paso, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
El Paso, Texas
Anglisht : City of El Paso
qytet
Flamuri_figura
Vendndodhja
El Paso, Texas is located in SHBA
El Paso, Texas
El Paso, Texas

Koordinatat: 31°47′25″V 106°25′24″P / 31.79028°V 106.42333°P / 31.79028; -106.42333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas Texas
Qarku El Paso
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 663.7 km2
 •  tokësore 661.1 km2
 •  ujore 2.6 km2
Lartësia 1140 m (m.n.d.)
Popullsia 674433 banorë (2013)
 •  aglomerati 831,036 (US: 67th) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1680
Zona Kohore MST-7
Verore MDT-6
Kodi Postal 79900-79999,

88500-88599 (PO Boxes)

Prefiksi 915, 575
Koordinatat 31° 47′ 25″ Veri

106° 25′ 24″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.elpasotexas.gov

El Paso, Texas (City of El Paso) është një qytet në qarkun El Pasoshtetit federal Texas Texas, SHBA. Në El Paso, Texas jetojnë 674433 banorë (2013). Qyteti ka një sipërfaqe prej 663.7 km2 dhe lartësi mbidetare prej 1140 m (3740 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: El Paso, Texas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale