Elisenda de Montcada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Varri i Elisenda de Montcada (detal)
Shtresa e armëve

Elisenda de Montcada (c. 1292 – 19 qershor 1364) ishte një bijë e Pjetrit II Ramon de Montcada dhe gruas së tij Elisenda de Pinos.[1] Ajo ishte mbretëreshë bashkëshorte e Aragonit nga martesa e saj me Jamesin II në vitin 1322.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elisenda de Montcada ishte e katërta dhe e fundit grua e James-it II. Ajo besohet të ketë qenë e lindur në Aitona, e bija e Pjetrit II Ramon Montcada i d'Abarca, Baroni i Aitonas, dhe Elisenda de Pinos. Ajo i përkiste njërës nga familjet më fisniket të Katalonisë, familjes së Montcadas, në afërsi të monarkisë. Elisenda kishte dy vëllezër: Ot, i cili ishte kumbari i ardhshëm i Pjetrit IV të Aragonit, dhe Gastó, i zgjedhur si i pari peshkop i Huescas dhe më vonë i Gironas. Stërgjyshja e Elisendas ishte Constance, Zonja e Aitonas, një bijë e paligjshme e Pjetër II i Aragonit, duke bërë që kushërinjtë e saj dhe të burrit të dytë të saj u hiqën. 

Martesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Jamesit II ishte i ve pas gruas së tij të tretë, Marias së Qipros, ai nxitoi për një kontratë të re martese. Vetëm një muaj pas vdekjes së mbretëreshës së pakënaqur, ai shkoi për të marrë një leje gjaku të njëjtë në klasën e tretë ose të katërt për të rregulluar dasmë të re. Është interesante, se mbreti nuk e tregon emrin e zgjedhur, por ajo ishte Elisenda e Montcada. Monarku duket shumë i frymëzuar me idenë dhe haptas e shpejtoi proceset gjyqësore që duheshin marrë.

Martesa e saj me James II u zhvillua në Tarragona në Ditën e Krishtlindjeve në vitin 1322. Mbreti pajisi nusen me të ardhurat nga Berga, Burriana, Tortosa, Morella, Torroella de Montgri, dhe Pals, dhe vëllain e saj më të madh me vendet e Seròs dhe Mequinensa. Ajo ishte 30 dhe, ai, që ishte i ve në 1319, ishte rreth 55. Ajo kështu u bë njerkë për dhjetë fëmijët e James-it nga martesa e dytë e tij me Blanche e Anjout; ata nuk patën fëmijë të tyre. Ajo favorizoi nipin e James II, të ardhshmin Pjetër Zyrtarin.

Ata u vendosën në pallatin mbretëror në Barcelonë dhe i kaluan një kohë relativisht të qetë të jetës. Ajo ndërhyri në punët e shtetit, duke i dhënë këshilla si  kishin bërë edhe mbretëreshat e tjera. Mbretëresha ishte një grua e pjekur, e arsimuar, e bukur dhe zonjë shumë e devotshme, që do të thotë se ditë për ditë në gjykata mbretërore ishte e përzemërt, pavarësisht ngurtësisë dhe ashpërsisë së Jamesit. Martesa zgjati vetëm pesë vjet pasi James vdiq në nëntor të vitit 1327.

Jezusi Ernest Martinez Ferrando shkroi: "Elisenda, për cilësitë e saj femërore, si fetare elegante, ishte qetësuesja më e mirë që monarku mund të gjente në trishtimin e viteve të tij të fundit; dialogu me gruan e tij të përkushtuar ëmbëlsuan orët e tyre shpirtërore dhe fizike; mund të thuhet se Elisenda ndihmoi Jamesin II të vdiste mirë. Si iu afrua vdekja - si u tha në biografinë më lartë – ajo kishte vendosur në mes të dy bashkëshortëve një kënaqësi të përbashkët fetare.

Mbretëresha e re e zgjodhi Barcelonën dhe Palau major si rezidencën e saj të zakonshme, edhe pse Tortosa ishte në mes të pajës së saj dhe kalaja e saj ishte qëndrimi i paraardhësve të saj, mbretëreshat Blanca e Anjout dhe Marias së Qipros, për periudha të gjata. Për shkak se ata nuk kishin fëmijë dhe mbreti shpejt u bë i sëmurë, Elisenda i kushtoi jetën e saj për praktikat e saj fetare dhe ushtrimin e bamirësisë.

Ndërtimi i Manastirit të Pedralbes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një testament të cilin ai shkroi vetëm disa muaj para vdekjes së tij, mbreti ratifikoi, ndër të tjera, donacione mbi të ardhurat që kishte bërë për gruan e tij. Përveç kësaj ai ia largoi asaj kurorën e arit që ai kishte blerë në kohën e martesës dhe shumë bizhuteritë e tjera, pëlhura të bukura dhe peshqire dhe enët e hartuar me ar dhe argjend. Kur Elisenda shprehu dëshirën e saj për të gjetur një manastir të murgeshave të Shën Clare rreth Barcelonës, mbreti nxitoi për të kënaqur e saj, edhe pse nuk ishte tashmë Vilafranca del Penedès, një manastir i Clares varfër themeluar nga Blanca i Anjou, gruaja e dytë e monarkut . Ai vendosi vetëm një kusht - që manastiri të ngritej në nder të nënës së Perëndisë. Në fillim ai ishte caktuar të jetë e vendosur në vendin e Valldauras, mes Cerdanyolas dhe Montcadas, por më pas u vendos në një vend të quajtur Pedralbes për shkak të sasisë së gurit të bardhë nxjerrë nga një gurore ekzistuese. Menaxhimi dhe veprat përparuan me shpejtësi. Ndoshta Jamesi II ndjente vdekjen e tij dhe kërkoi entuziazmin mistik të gruas së tij që të bëhet një realitet sa më shpejt të jetë e mundur.

Elisenda së shpejti filloi të interesohet në themelet e një manastir të Rendit të Clares së varfër. Në vitin 1326 filloi puna në një manastir në Pedralbes dhe pas një viti struktura bazë e manastirit ishte kryer: ata përdorën vendet e qeta, dhe kisha dhe strehimi për murgeshat pothuajse përfunduan shpejt. Më 3 maj 1327 katërmbëdhjetë murgesha hynë në manastir dhe u zgjodh e para e murgeshave, Sobirana d'Olzet. Elisenda mbeti vejushë në vitin 1327 dhe në pension për 37 vjet në një pallat ngjitur me manastirin e Pedralbes. Edhe pse ajo nuk ishte një murgeshë, ajo ishte e pajisur me kompetenca të gjera mbi punët e brendshme të manastirit, promovimin e artit, të tilla si piktura në kapelën e Shën Michael, të urdhëruar nga Abbess Francesca Saportella, mbesa e Elisenda. Mbretëresha ka marrë pjesë aktive në marrjen e vendimeve të bashkësisë fetare duke vënë theks të veçantë në marrjen e disa privilegje për manastirin. Për shembull, ai ishte nën mbrojtjen e drejtpërdrejtë të qytetit të Barcelonës përmes Consell de Cent, organi drejtues të qytetit, e cila është kryer për të mbrojtur manastirin në rast të rrezikut.[2] Edhe pse ajo qëndroi në manastir, ajo mori pjesë në disa ngjarje zyrtare të mbretërimit, të tilla si transferimi i eshtrave të Shën Eulalias në katedralen e Barcelonës, kur ajo shoqërohet nga Maria e Navarre, gruaja e Pjetrit IV të Aragonit, dhe Constance i Aragonit, gruaja e Jamesit III të Mallorcas. Vullneti i saj u lëshua më 11 prill 1364 dhe vdiq më 19 korrik të atij viti.

Mbretëresha e ve e urdhëroi një pallat të vogël të ndërtohet në krah të manastirti, por krejtësisht të ndarë nga ai. Ajo jetoi atje për 37 vitet e mbetura të jetës së saj. Gjatë këtyre viteve qëllimi i saj ishte që Pedralbes të jetë manastiri më i favorizuar kështu që nuk do të ishte në vështirësi ekonomike pasi ajo të vdiste, mjaft e zakonshme në manastire femrash. Donacionet mbretërore gati mbytën shpirtin françeskan të jetës në manastir. Ajo arriti ndërtimin e ndërtesës dhe zbukurimin e saj. Piktorë, si Ferrer Bassa dhe vëllezërit Serra, janë kontraktuar për të zbukuruar në manastir.

Vdekja dhe varrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elisenda vdiq më 19 korrik 1364. Ajo u largua si trashëgimtare e manastirit, me përjashtim të disa mallrave të destinuara për institucionet, të afërmve apo të njohurve. Ajo i detyroi ata për shkatërrimin e rezidencës ku ajo ka jetuar, gjë që u bë menjëherë. Inventari që ishte bërë nga dhoma e saj tregon thjeshtësi, në të cilën ajo jetoi, pavarësisht bizhuterive dhe pëlhurave të bukura të cilat i kishte dhurata.

Varri i Mbretëreshës është një punë madhështore e artit gotik katalanas që paraqet jetën e dyfishtë e kësaj gruaje. Varri bifrontal është vendosur përgjatë një muri që ndan kishën nga vendi i qetë, me prezantime unike në çdo anë. Nga kisha, Elisenda është portretizuar si një mbretëreshë me kurorën e saj veshur, dhe nga vendi i qetë ajo është e veshur si një grua e ve e ashpër apo murgeshë.

Portreti i saj është pjesë nga Galeria e Ilustrimeve Katalanase në Këshillin e Qytetit të Barcelonës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ KATALANAS FISNIK, Mesjetare Tokat
  2. ^ Cullell, Vicente Moreno. Elisenda de Montcada i el monestir de Pedralbes. Blog of ciencies socials en xarxa at Sapiens.cat. http://blogs.sapiens.cat/socialsenxarxa/2012/03/01/elisenda-de-montcada-i-el-monestir-de-pedralbes/. Accessed 2-21-2016