Elizabet Bathori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Elizabet Bathori ErzsébetBáthory.jpg
Emri dhe Mbiemri Elizabet Bathori
Datëlindja 7 Gusht 1560
Vendlindja Nyírbátor,Hungari
E Njohur është e njohur si Kontesh vrasëse
Numri i Viktimave 300 deri 650 Vektima janë rexhistruara
Datëvdekja 21 Gusht 1614
Nacionaliteti Hungareze
Data e Varrosjes 30 Dhjetor 1914
Vrasjet i kreu gjatë viteve 1590-1614

Konteshë Elizabet Bathori de Ecsed hungarisht:(Báthory Erzsébet) Slovakisht (Alžbeta Bátoriová) lindi me 7 Gusht 1560 në NyírbátorHungarisë ishte një Konteshë e pasur nga familja Barthor e cila ishte familje fisnike hungareze është e njohur si Kontesha e pergjakur se pse kishte vrarë me duart e veta shum vajza të reja dhe disa bura disa deshmitar kan treguar se ajo është përgjese për vrasjen e 650 njerzeve.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Familja[redakto | redakto tekstin burimor]

Martesat[redakto | redakto tekstin burimor]

Vrasjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Torturimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Vrasja e vajzve te Reja[redakto | redakto tekstin burimor]

Arrestimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Egzekutimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Vdekja[redakto | redakto tekstin burimor]

Trashigimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje te Jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referncat[redakto | redakto tekstin burimor]

http://www.trutv.com/library/crime/serial_killers/predators/bathory/7.html - libraria e krimeve