Elizabeth Alice MacGraw

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elizabeth Alice MacGraw aktorja e njohur e filmit LOVE STORY

Elizabeth Alice MacGraw (e lindur më 1 prill 1939) është aktore e njohur amerikane e filmit legjendar "Love Story". Ajo fillimisht fitoi vëmendjen e publikut me rolin e saj në Goodbye Columbus në vitin 1969, për të cilin ajo fitoi çmimin e Golden Globe për të sapoardhurit . Ajo arriti famën ndërkombëtare në 1970 Love Story, për të cilin ajo ishte nominuar për Çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë dhe fitoi çmimin Globi i Artë për aktoren më të mirë në një Motion Picture - Drama. Në vitin 1972, MacGraw u votua "top female box office star in the world" dhe u nderua me gjurmët e këmbëve në ceremoninë e Grauman's Chinese Theatre. Ylli i saj shndriti edhe në filmat The Getaway (1972) dhe Convoy (1978), dhe 1983 seriale televizive The Winds of War. Në vitin 1991, ajo botoi autobiografinë e saj.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role Notes
1968 A Lovely Way to Die Melody
1969 Goodbye, Columbus Brenda Patimkin Golden Globe Award for Most Promising Newcomer - Female
Nominated—BAFTA Award for Best Newcomer
1970 Love Story Jennifer Cavalleri David di Donatello for Best Foreign Actress
Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Drama
Nominated—Academy Award for Best Actress
1972 The Getaway Carol McCoy
1978 Convoy Melissa
1979 Players Nicole Boucher
1980 Just Tell Me What You Want Bones Burton
1983 The Winds of War Natalie Jastrow TV mini-series
1983 China Rose Rose (TV)
1985 Dynasty Lady Ashley Mitchell TV series (14 episodes)
1986 Murder Elite Diane Baker
1992 Survive the Savage Sea Claire Carpenter TV film
1993 Gunsmoke: The Long Ride Uncle Jane Merkel (TV)
1994 Natural Causes Fran Jakes
1997 Glam Lynn Travers
1999 Get Bruce Herself
2002 The Trail of the Painted Ponies Narrator
2005 Passion & Poetry: The Ballad of Sam Peckinpah Herself
2007 Do You Sleep in the Nude? Herself
2009 Split Estate Herself