Elizabeth Follansbee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elizabeth A. Follansbee, from a 1910 publication.

Elizabeth Ann Follansbee (9 dhjetor 1839 - 22 gusht 1917) ishte një mjeke amerikane , gruaja e parë në fakultetin mjekësor në Kaliforni.

Jeta e herëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elizabeth Ann Follansbee ka lindur në Pittston, Maine, [1] ose ndoshta në Dorchester, Massachusetts, vajza e një kapiten deti. [2] Ajo ishte mbesa e madhe e Roger Sherman, një nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë. [3] Ajo ndoqi shkollën mjekësore në Universitetin e Kalifornisë, një nga vetëm dy studentë femra të regjistruara atje në 1875. Duke u përballur me rezistencë të madhe, ajo u largua pas një viti dhe vazhdoi studimet e saj mjekësore në Universitetin e Miçiganit, para se të përfundonte studimet në vitin 1877, Kolegji Mjekësor i Pensilvanisë. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

A photo spread of the faculty members of the medical school at Southern California, published in 1905, with Follansbee as the only woman professor.

Follansbee u kthye në Kaliforni. Së bashku me Charlotte Blake Brown dhe disa mjekë të tjerë femra, ajo bashkë-themeloi Spitalin e Grave dhe Fëmijëve të San Franciskos. [2] Për arsye shëndetësore ajo u shpërngul në Los Anxhelos më 1883,[1] ku ajo ishte gruaja e parë e pranuar si anëtare e Shoqatës Mjekësore të Los Anxhelos. Ajo mësoi pediatri dhe kryesoi departamentin e pediatrisë në Universitetin e Kalifornisë Jugore, [4] "gruaja e parë e anëtarit të fakultetit të mjekësisë në Kaliforni". [5] Ajo organizoi për femrat të diplomuara të shkollave mjekësore të shkollës të bëjnë ptaktikë në Spitalin e Fëmijëve të San Franciskos. [6]

Ajo ishte një redaktore ndihmëse e The California Medical and Surgical Reporter kur filloi në vitin 1905. [7] Për dy vjet, ajo ndau një praktikë të vogël në pediatri me Rose Talbot Bullard, një mjek tjetër në Los Angeles. [8] Ajo ishte gjithashtu mjek në telefon në shtëpinë e Florence for Erring Girls në vitet 1890. [9] Kur Charlotte Blake Brown vdiq në vitin 1904, Follansbee shkroi kolonelin e saj të kolegjit për një revistë profesionale. [10]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Follansbee vdiq në vitin 1917, në moshën 77 vjeç, në Los Anxhelos. [11] Në vitin 1919, komuniteti Cabrillo të vajzave të Revolucionit Amerikan mblodhen para për të krijuar një shtrat spitalor të fëmijëve në kujtim të Follansbee. [12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c George H. Kress, A History of the Medical Profession of Southern California (1910): 134-135.
 2. ^ a b Adelaide Brown, "The History of the Development of Women in California" California and Western Medicine (May 1925): 579-580.
 3. ^ "Patriotic Ancestry" Southern California Practitioner (1905): 327-328.
 4. ^ "Faculty, Medical College, University of Southern California 1886" Southern California Practitioner (October 1905): frontispiece.
 5. ^ Janice Mall, "Becoming a Doctor in the 19th Century" Los Angeles Times (July 21, 1985).
 6. ^ A. Lois Scully, "Medical Women of the West" Arkivuar 27 tetor 2017 tek Wayback Machine Western Journal of Medicine (December 1988): 761-763.
 7. ^ "Editorial Notes" Southern California Practitioner (1905): 40.
 8. ^ Cecilia Rasmussen, "2 Doctors Who Overcame Sexism" Los Angeles Times (February 27, 2000).
 9. ^ "It Shelters the Shelterless" Los Angeles Herald (August 31, 1893): 7. via Newspapers.comStampa:Open access
 10. ^ Elizabeth A. Follansbee, "Death of Noted Medical Woman" Southern California Practitioner (May 1904): 180-181.
 11. ^ "Dr. Elizabeth Follansbee Dead" Southern California Practitioner (September 1917): 147.
 12. ^ Alice M. Church, "Cabrillo Chapter" Daughters of the American Revolution Magazine (November 1919): 689.

Ndërlidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]